Studium na vysoké škole je finančně nejnáročnější

Jestli jste někdy chtěli poslat svého výrůstka na vysokou, měli byste se nejprve připravit na pořádnou spršku účtů a výdajů, které zasypou vaši domácnost. Není to jen tak, vychovat doma vysokoškoláka, samozřejmě ideálně, pokud bydlí někde doma a může dojíždět do školy. Někdy to ale nejde a holomek si holt zvolí školu, která je na míle daleko. To se pak musí platit nejeden výdaj, a právě tento článek vás připraví na to, že ne všechno je tak jednoduché, jak by si voliči SPD představovali.

spojení budov

  1. Pokud je střední škola pro vás drahá, kašlete na výšku

Raději mu řekněte, že ať si na to vydělá sám, nebo ať jde do továrny, protože jestli už stěží zvládáte utáhnout středoškoláka, tak vysokoškolák je tím tuplem něco úplně jiného a měli byste přehodnotit žebříček hodnot. Pokud se najednou nestane, že byste změnili práci a přesunuli se, tak raději pomozte potomkovi dostat se do dobré práce za dobrý plat, než aby se trápil na vysoké kvůli nedostatku financí. Anebo zkuste dálkové studium
studentská knihovna 

  1. Nájem kolejí / bytu

Jenom za tuhle položku se připravte vypláznout od dvou a půl do čtyř tisíc – buď vy nebo váš potomek, můžete si vybrat a upřímně je to docela jedno, protože se jedná o velký výdaj navíc pro domácnost, který mnohdy rozhoduje. Samozřejmě, že váš student by nejraději soukromé apartmá asi 2 minuty od školy, ale pravděpodobně se bude muset spokojit s kolejemi, která ale také nejsou nijak levné, například koleje v Olomouci, a to se jedná o ten naprosto největší šunt (6 lidí na jednom bytě) – 2800 korun na jednoho.
 

  1. Jídlo

Pravděpodobně ta největší položka na našem seznamu, jíst by měl člověk hned třikrát denně a plus nějakou tu svačinku, což dělá klidně i několik tisíc za měsíc. Je sice možné toho jednoho studenta tak nějak svraštit na těch pár jídel denně, i tak to ale zabere další cenné finanční zdroje, které by člověk jinak užil jinde.