Nebezpečí na internetu
Způsobů, jak šířit viry, je spousta. Dříve se šířily třeba pomocí E-Mailu, ve kterém byl odkaz, či soubor na otevření, který do počítače stáhl vir. Obecně viry jsou velice nebezpečné pro počítač. Dokáží udělat velikou paseku. Ve většině případu se snaží dostat do osobních dokumentů a stáhnout nějaká osobní data, která pak prodává jejich tvůrce ostatním firmám. Některé viry dokonce zablokují váš počítač a chtějí výkupné. V takovém případě po zapnutí počítače se zobrazí obrazovka, která má jasné instrukce co dělat k odblokování počítače.
Pozor! Nepleťte si to prosím s prohlížečovou verzí tohoto „viru“. Pokud projíždíte nějaké stránky a vyskočí na vás oznámení, že váš počítač byl zablokován, jedná se primárně jen o snahu z vás vytáhnout peníze. Takové stránky většinou vyhrožují policií v případě nezaplacení a občas chtějí PaySafeCard, jakožto formu platby. Důležité je si uvědomit, že policie po vás nikdy nebude chtít zaplatit za odblokování počítače. Pokud by se jednalo o pokutu za nějaké protiprávní jednání, určitě by po vás nechtěli PaySafeCard.
Nynější způsob přenosu virů jsou hlavně cracky. Crack je program, který vám zajistí přístup k placenému produktu zdarma. V případě, že něco takového stahujete, je veliká pravděpodobnost, že bude obsahovat vir. Je to celkem logické – přeci pro člověka, který dokáže prolomit program, není problém vám něco udělat s počítačem.
Jeden z těch nebezpečných virů je třeba „KeyLogger“. Ten má za úkol jedno – zaznamenávat klávesnici. Co vše píšete se pak ukládá třeba na nějaký server, kde má útočník plnou moc si vše přečíst. Toto je primárně nebezpečné z toho důvodu, že se zaznamenávají i hesla. Útočník může poznat, na jaké stránce jste a jestli třeba zadáváte nějaké heslo. Tento způsob se využívá k ukradení údajů od elektronického bankovnictví, či jiných osobních údajů.