Muž uklízející, prací a vařící?
Trvalo stovky let, než ženy dosáhly alespoň částečné rovnoprávnosti s muži. Již od mala byly vychovávány k tomu, aby uměly hospodařit, uklízet, vařit, starat se o muže a děti. Jen málokterá z nás si dnes dovede představit, že by neměla svoje zaměstnání, svůj příjem a že by jí s domácími pracemi alespoň trochu nepomáhal partner.
I když je pravda, že z větší části je vše v rukou něžného pohlaví, ale abychom pánům nekřivdili, i oni jsou schopni vzít do ruky vysavač, zapnout pračku, dát nádobí do myčky a nejeden umí i výborně uvařit.
Prostě je to tak, že dámy kromě své práce a domácnosti mají také své soukromé aktivity a koníčky, nechtějí být jen obyčejnou hospodyňkou a vychovatelkou, mají potřebu se sami realizovat v tom, co je baví a naplňuje.
Jak je tomu ve skutečnosti?
Dnes už není nic neobvyklého, pokud se tedy oba partneři na tom dohodnou, že po příchodu dítěte na svět zůstávají na mateřské dovolené muži, a ne, jak je zvykem, novopečené matky, většinou je to v případech, kdy má žena vyšší příjem. To, jak to bude fungovat v budoucnu, zatím jako pár, byste si měli ujasnit již v samotných počátcích společného bydlení, svoji roli zde hraje také to, kdo v jakém prostředí vyrostl a jaké vzory si odnesl.
Možná vás překvapí, že spousta domácností funguje tak, že domácí práce jsou rozděleny mezi oba partnery rovným dílem. Najdeme samozřejmě i takové rodiny, kde je zaběhlý stereotyp a model rodiny, tedy všechny nebo většinu domácích prací a výchovu dětí obstarávají převážně ženy, muž v tomto případě je ten, kdo nosí domů peníze a rodinu živí. Ale jen málokterou matku a manželku dnes najdete jako klasickou ženu v domácnosti.
Pánové se dost často honosí tím, že je pro ně podřadné vykonávat ženské práce, ale uvědomit by si měli, že pokud občas alespoň trochu vypomohou, stoupnou tím v očích své drahé polovičky, a to je k nezaplacení.