K čemu potřebujete trapézový závitník
Závit je jeden z nejdůležitějších a nečastějších strojírenských prvků, setkáváme se s ním doslova na každém kroku. Bez závitů bychom stále jezdili na koních a na dřevěných povozech, neznali bychom letadla, automobily, moderní lodní dopravu a pravděpodobně by neexistoval ani Internet. Závitů existuje více typů, některé jsou velmi časté, jiné se využívají pouze na specifické záležitosti. K tomu, abychom závit mohli vyrobit, potřebujeme závitník nebo závitořezné „očko“.
Metrický závit
Nejčastěji používaný typ závitu, který znají snad všichni. Pravděpodobně se nenajde domácnost, kde by nebyl alespoň jeden šroubeček s metrickým závitem. Budete je mít v domácích spotřebičích, na kole, v automobilu, v dílně, bude součástí nábytku, sportovních potřeb a hraček. Metrický závit lze vyřezávat strojními či ručními závitníky, závit je v průřezu trojúhelník, s vrcholovým úhlem 55 stupňů.
Méně známý a u nás méně často využívaný závit podobný metrickému, je Whitworthův, vypadá podobně, jen je vrcholový úhel závitu 60 stupňů. Whitworthův závit je rozšířený v anglosaských zemích, např. ve velké Británii, v Austrálii, na Novém Zélandu a ve Spojených státech.
Lichoběžníkový rovnoramenný neboli trapézový závit
Tento druh závitu má profil ve tvaru rovnoramenného lichoběžníku, případně nerovnoramenného s vrcholovým úhlem 30 + 20 stupňů (z každé strany stoupání je jiný úhel). Tím, že profil není trojúhelník, je závitový spoj snadno uvolnitelný a lehce posuvný s vynaložením minimální síly. Proto se využívá k různým strojním mechanismům k jejich pohybu, např. pro posuv hydraulického zvedáku, ručního šroubového lisu, pro strojní vodorovný support atp.
Rovnoramennému lichoběžníku profilu závitu se také přezdívá „trapézový závit“. Tento název se vžil i pro výrobu nástrojů pro vyřezávání závitů – pro trapézové závitníky.