Jsme závislí na internetu?
Počítače a mobily se staly našimi pomocníky při práci a těžko si už dovedeme představit, že bychom se bez nich obešli v zaměstnání. Když k tomu přidáme ještě pohyb na internetu ve volném čase, ať už jde o emailovou korespondenci, sociální sítě nebo online nákupy, dá to dohromady šest a tři čtvrtě hodiny, a to je čtvrtina dne. Paradoxně tedy čas uspořený užíváním internetu obětujeme komunikaci na sociálních sítích nebo online hrám. Přibývá uživatelů chytrých telefonů a také aplikací, které si nárokují náš čas. Čtvrtinu života trávíme online, z toho polovinu s mobilem v ruce. Co tedy dělat, aby internet nepohltil veškerý náš volný čas?
Existují dokonce aplikace, které sledují, jak dlouho jsme online a poskytují přehled našich aktivit, abychom na internetu trávili vědomě méně času. Přicházejí s nimi samotné sociální platformy, neboť závislost na online životě je veřejností vnímána jako něco škodlivého. Objevují se dokonce studie, které hovoří o negativním dopadu života na sociálních sítích, jako je nízká sebedůvěra, pocit nespokojenosti se sebou samým nebo deprese.
Bez moderních technologií se samozřejmě neobejdeme, ale dokážeme se vzepřít tomu, aby nám diktovaly, jak trávit svůj volný čas? Je způsob, jak to změnit. Vymezit si čas na práci s počítačem i dobu, kterou chceme obětovat mobilu, a zbytek dne si od nich dopřát odpočinek. Naším největším současným nepřítelem je prý multitasking. Ten je umožněn právě neobyčejně snadnou komunikací a širokou dostupností informací. Tím, že máme svůj smartphone stále u sebe, můžeme kdykoli „být v centru dění“: kontrolovat smsky nebo emaily, projíždět fotky na Instagramu, pročítat zprávy. Je to nutné, pokud si jdeme ven zaběhat či zajezdit na kolečkových bruslích?
Vraťte se ke koníčkům, kterými jste žili dříve, čtěte knihy, podle svých možností cvičte či sportujte. Zapomeňte na chvíli na sociální sítě a vyjděte si s kamarády na fotbal nebo do kavárny. Zkrátka přeorientujte se na činnosti, k nimž mobil není nutně potřeba. Třeba zjistíte, jak moc vám chyběly.