Proč kosmetika netestovaná na zvířatech?
V drogérii se snažíte marně zorientovat, zda-li zrovna značka, kterou kupujete, je, či není testovaná na zvířatech. Ale kdo se v tom má vyznat? Stačí vegan? Nebo nic? Vždyť v Evropské unii je testování zakázané, tak proč bych vůbec něco takového měla hledat?
Pojďme se ponořit více do hloubky. Kdy vůbec začal zákaz o testování na zvířatech? Hotové produkty, tzn. například rtěnky schopné prodeje se nemohou testovat na zvířatech od roku 2004. Avšak stále tu máme fakt, že je povolené testovat jejich složky. Nejvíce tím trpí hlodavci, králíci, dokonce i prasata. Od roku 2009 však padlo rozhodnutí o zákazu testování jednotlivých složek. V rámci Evropské unie, samozřejmě.
Shrňme si to. Již od roku 2009 se v EU nesmí testovat na zvířatech nic, co slouží k výrobě kosmetiky. Mimo EU tento zákaz ovšem neplatí. Proto se v roce 2013 rozhodli zakázat dovážení výrobků ze zemí, kde je testování povolené. To by mělo problém vyřešit. Ale problém testování na zvířatech neřeší.
Například v Číně stále řeší nutnost testování, kromě některých produktů, kteří se s Čínou nějakým způsobem vypořádali. Ale není to jen Čína, kolik zemí je mimo Evropskou unii? Pokud opravdu toužíte po naprostém potlačení testování produktů, neměli byste podporovat danou značku. Z drogérii jich je ovšem většina. Vaše běžně kupované produkty, což by vás pravděpodobně na první dobrou nenapadlo, jsou většinově testované. Dvě značky z drogérií, které se vyjádřili o netestování, jsou Catrice a Essence. Několik produktů dokonce obsahuje štítek vegan.
Vegan a cruelty-free (tedy netestováno) jsou totiž dvě rozdílné věci. Pokud je produkt vegan, neobsahuje v sobě žádné živočišné složky. Ovšem to neznamená, že na zvířatech testovaný být nemůže, ačkoliv se dá říct, že by to byl paradox. Je však škoda, že se některé značky snaží své produkty propagovat jako produkty jako velice přírodní a neškodlivé, jelikož to pouze zhoršuje hledání těch správných produktů.